Katecheza ks. Adama

27 listopada 2023 odbyła się kolejna katecheza ks. Adama z cyklu katechez dla dorosłych. Na wstępie ksiądz przypomniał o rozpoczynającym się Adwencie i o sensie roratniej Mszy św. sprawowanej wcześnie rano w ciemnościach, a po jej zakończeniu wyjście w światło poranka, a także o symbolu jakim jest roratka specjalna świeca jako symbol Matki Bożej. Jej płomień symbolizuje światłość mającego się narodzić Jezusa. Następnie ksiądz omawiał tekst z rozdziału pierwszego części II „Drogi prowadzące do poznania Boga” (31-35). Przedstawił zagrożenia jakimi dla człowieka są powstałe systemy i prądy filozoficzne mające na celu negację rozumnej natury, wszelkich norm sprawiedliwości i uczciwości, a w rezultacie mające doprowadzić do rozbicia ludzkiej społeczności Były to powstałe systemy autorytarne nazizm, marksizm i komunizm, a także nurty filozoficzne panteizm, materializm czy ateizm. O tych zagrożeniach wiele miejsca na swoich obradach poświęcił zwołany pod koniec IX wieku przez papieża Piusa IX Sobór Watykański I jego dokument Dei Filius- – Konstytucja dogmatyczna o wierze. Również papież Pius XII w encyklice Humani Generis (Rodzaj ludzki) pisał o pewnych fałszywych poglądach, zagrażających podstawom nauki katolickiej. Na koniec ksiądz Adam zachęcał do wysłuchania kazania Stefana kardynała Wyszyńskiego wygłoszonego w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika w Rzymie 27 października 1963 na temat uroczystości Chrystusa Króla którą obchodziliśmy w niedzielę. Kazanie dostępne jest na stronie internetowej Polskiego Radia https://www.polskieradio.pl/87,wyszynski/1169,homilie-i-przemowienia.

Tekst: Jerzy Milewski Zdjęcia: Agnieszka Wiśniewska

Konkurs plastyczny dla dzieci: „Moja droga na Roraty”

Zachęcamy wszystkie małe artystki i artystów z naszej parafii do udziału w konkursie plastycznym o nazwie „Moja droga na Roraty”. Waszym zadaniem jest przedstawienie swojej wyjątkowej drogi na roraty poprzez rysunek. Prace zbieramy na jarmarku parafialnym, który odbędzie się 10 grudnia. Każde dziecko, które weźmie udział w konkursie, otrzyma mały upominek – nasza drobna wdzięczność za Waszą kreatywność i zaangażowanie. A to jeszcze nie koniec niespodzianek! 11 grudnia, podczas rorat, wylosujemy trzy prace spośród wszystkich zgłoszeń, a ich autorzy zostaną nagrodzeni wyjątkowymi prezentami. Czekamy na Wasze artystyczne dzieła z niecierpliwością! 🎨✨

Dołącz do naszej scholi parafialnej

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci z naszej parafii do udziału w próbach scholi. Pod opieką Pani Oli i Pana Sławka, schola spotyka się w domu parafialnym w każdy czwartek w godzinach 18:00-19:30. Nie ważne, czy już miałyście okazję śpiewać, czy może marzycie o pierwszym muzycznym doświadczeniu – czekamy na Was z otwartymi ramionami! To wspaniała okazja do rozwijania swoich talentów i wspólnego świętowania poprzez muzykę. Zapraszamy! 🌟🎤

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

W niedzielę – 26 listopada, ostatnią w roku liturgicznym, obchodziliśmy Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Po Sumie, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, odmówiliśmy litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Akt oddania rodzaju ludzkiego. Homilię w tym dniu wygłosił ks. dr Piotr Wachowski – postulator procesu beatyfikacyjnego ks. prałata Zygmunta Trybowskiego. Słowo Boże nas prowadzi i pokazuje jakie są atrybuty sądzenia, królowania przez Pana Jezusa. Ksiądz Piotr zwrócił uwagę, że tym najważniejszym kryterium jest miłość. Jaką miłość Pan Jezus docenia najbardziej – najmniejszą, niezauważalną, subtelną, wrażliwą. Ta miłość ma największą wartość. Niech taka miłość nas inspiruje, pobudza – mówił. Żebyśmy dostrzegali tych, co potrzebują naszej ukonkretnionej miłości. Po każdej Mszy św. można było kupić książkę autorstwa ks. dr. Piotra Wachowskiego „Zygmunt, ksiądz który zbudował kościół”. Ksiądz Piotr oddał to, co obiecał będąc w naszej parafii w zeszłym roku – biografię niezwykłego, wyjątkowego, ambitnego księdza, którego mottem życiowym było „nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą”. Wielu mówiło, że księdza Zygmunta cieszyło najprostsze dobro, najprostsze oznaki miłości, aż podskakiwał z radości. Tam gdzie jest miłość wzajemna i dobroć tam znajdziesz Boga żywego. Ksiądz Piotr zaprosił do poznawania księdza Zygmunta Trybowskiego poprzez lekturę swojej książki.

Zaproszenie na Mszę św. o uzdrowienie za wstawiennictwem św. Gemmy

Zapraszamy na Mszę św. i modlitwę o uzdrowienie za wstawiennictwem św. Gemmy, w czwartek, o godz. 18.00. Na zakończenie Eucharystii wszyscy mogą ucałować relikwie Dziewicy z Lukki. Zdjęcia pochodzą z parafialnej pielgrzymki do Włoch, w październiku br., zostały zrobione w Sanktuarium św. Gemmy w miejscowości Lukka.

Wspomnienia z włoskiego pielgrzymowania

W sobotę 25 listopada, w Domu Parafialnym odbyło się spotkanie uczestników tegorocznej pielgrzymki do Włoch. Po upływie dokładnie czterech tygodni od jej zakończenia przyszedł czas na podsumowania, refleksje i wspomnienia. Spotkanie rozpoczęła Koronka do Miłosierdzia Bożego. A po niej klimatom włoskim nie było końca… Na początek kulinarnie – przepyszny makaron przygotowany na miejscu przez utalentowanych parafialnych pielgrzymów, na stole mnóstwo słodkości z panacottą, cannoli i cantucci… No a później to, co najważniejsze: wzajemne dzielenie się wspomnieniami i emocjami, które towarzyszyły pątnikom przez wspólnie spędzonych na ziemi włoskiej dziesięć dni. W Kaplicy św. Józefa odbyła się projekcja filmu zrealizowanego przez pielgrzymującą rodzinę, dokumentującego kolejne etapy wyjazdu. Na koniec pozostało jeszcze obejrzenie niezliczonej ilości fotografii. Każdy z przybyłych dodatkowo otrzymał pamiątkowe wspólne zdjęcie z San Giovanni Rotondo. Wśród zaproszonych nie mogło zabraknąć Państwa Niedbalskich – właścicieli Biura Podróży EURO TiM oraz Ani Myszkowskiej, która niestrudzenie każdego dnia odkrywała przed pielgrzymami tajemnice Italii. Radość, emocje, wdzięczność, wzruszenie – to one towarzyszyły zgromadzonym w sobotnie popołudnie przy Placu Piastowskim….

Msza św. z Błogosławieństwem dla kobiet oczekujących narodzin dziecka

Serdecznie zapraszamy wszystkie przyszłe mamy do wzięcia udziału w Mszy Świętej z błogosławieństwem dla kobiet oczekujących narodzin dziecka. Msza św. w naszym kościele odbędzie się 10 grudnia o godzinie 12:15. To piękna okazja, abyśmy wspólnie modlili się o zdrowie i błogosławieństwo dla Waszych rodzin oraz o Boże prowadzenie w trakcie tego szczególnego okresu oczekiwania. Niech Boże błogosławieństwo otacza Was i Wasze dzieci. Zapraszamy!

Spotkanie „męskie serce”

Wspólnota Ogród CHWAŁY zorganizowała pierwsze z cyklu 7 spotkań dla mężczyzn…. 20 facetów, w różnym wieku, z różnych stron naszego miasta (i nie tylko ! )odkrywa prawdziwe pragnienia męskich serc! Jak być szczęśliwym i jak dzielić się szczęściem? To tylko niektóre zagadnienia! Troska, życzliwość , poszukiwanie dobra i odpowiedzi na trudne pytania wypełniały atmosferę tego spotkania…

Ogłoszenia Duszpasterskie – Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, 26 listopada 2023 r.

 1. Dzisiaj przypada ostatnia niedziela roku kościelnego – Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata i jednocześnie Światowy Dzień Młodzieży. Po Mszy św. o godz. 10.30 przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmówimy litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Akt oddania rodzaju ludzkiego.
 2. Także dzisiaj rozpoczynamy akcję “Serce dla potrzebujących”, która trwać będzie do 3 grudnia. Przy wyjściach z kościoła są wystawione kosze, do których można składać trwałą żywność (mąka, kasza, makarony, konserwy, olej czy słodycze) dla potrzebujących wsparcia rodzin oraz osób samotnych z naszej parafii, dla których zostaną przygotowane paczki świąteczne. Przez ten czas prosimy także o zgłaszanie tych, którym będą one przekazane.
 3. Bydgoski Klub Frondy zaprasza na film „Matka Teresa. Nie ma większej miłości” – projekcja w poniedziałek, jutro, o godz. 18.30 w kinie Helios. Bilety w cenie 16 zł, zapisy w zakrystii.
 4. Poświęcenie medalików i książeczek dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św. we wtorek, podczas wieczornej Mszy św.
 5. Zapraszamy na Mszę św. i modlitwę o uzdrowienie za wstawiennictwem św. Gemmy, w czwartek, o godz. 18.00.
 6. W pierwszy piątek miesiąca Spowiedź św. od godz. 17.00. O godz. 18.00 Msza św. wotywna o Najświętszym Sercu Pana Jezusa, a po niej spotkanie Straży Honorowej.
 7. W pierwszą sobotę miesiąca o godz. 7.30 zostanie odprawiona Msza św. wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi Panny. Po Mszy św. nabożeństwo pierwszosobotnie. Tego dnia księża odwiedzą chorych z posługą sakramentalną.
 8. Za tydzień rozpoczynamy Adwent, a wraz z nim nowy rok liturgiczny. Podczas Sumy o godz. 10.30 poświęcone zostaną opłatki na stół wigilijny ze specjalnymi życzeniami świątecznymi od nas, księży posługujących w tutejszej parafii. Msze św. roratnie sprawowane będą: o godz. 6.00 w Klasycznym Rycie Rzymskim oraz w rycie posoborowym o godz. 7.00. W Adwencie nie będzie Mszy św. o godz. 7.30. Po Mszy św. o godz. 7.00 zapraszamy na śniadanie do Domu Parafialnego zarówno dzieci jak i dorosłych. Zapraszamy dzieci do udziału w konkursie plastycznym pt.:” Moja droga na Roraty”. Podpisane prace wykonane w technice plastycznej przynosimy na jarmark przedświąteczny 10 grudnia. Każdy artysta otrzyma prezent. Trzy najlepsze prace zostaną nagrodzone podczas Rorat o godz. 7.00 w poniedziałek, 11 grudnia.
 9. W przyszłą niedzielę podczas Mszy św. o godz. 10.30 będziemy, we wspólnocie parafialnej, świętować tegoroczne jubileusze małżeństw z naszej parafii. Prosimy o zgłaszanie się Jubilatów do środy włącznie.
 10. Także w przyszłą niedzielę odbędzie się parafialny kiermasz książki a także będzie można nabyć książkę ks. Krzysztofa Grzywocza „Wybrane na drogę” – autor, który był cenionym rekolekcjonistą, terapeutą i egzorcystą, zginął w Alpach w 2017 r.
 11. W związku z przyszłorocznym stuleciem naszej Parafii planujemy wydanie okolicznościowego albumu dlatego zwracamy się z prośbą do Parafian o udostępnienie, do czwartku włącznie, w celach wydawniczych historycznych zdjęć związanych z naszą Parafią – po zeskanowaniu zostaną zwrócone właścicielom.
 12. Jarmark przedświąteczny odbędzie się w naszej Parafii 10 grudnia, a dochód z niego przeznaczony będzie na paczki świąteczne dla dzieci. Podczas jarmarku będzie można zakupić ozdoby oraz różnorodny asortyment świąteczny. Zapraszamy do włączenia się w przygotowania przez własnoręcznie pieczone pierniki, które prosimy dostarczyć do 1 grudnia do Biurze Parafialnym. Do ich lukrowania, zdobienia i pakowania, zapraszamy w najbliższą sobotę do Domu Parafialnego od 10.00 do 12.00.
 13. Nasz kościół jest ogrzewany dlatego prosimy o dokładne zamykanie drzwi.
 14. Diecezjalna pielgrzymka do grobu św. Piotra i innych miejsc we Włoszech odbędzie się w kwietniu przyszłego roku. Szczegóły w biurze turystyczno – pielgrzymkowym Frater – frater.pl tel. 509 848 200.
 15. W minionym tygodniu odeszli do wieczności z naszej wspólnoty Parafialnej:
† Grażyna Kaczmarek, lat 72; † Konrad Kosicki, lat 71; † Ryszard Piekarski, lat 79; Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Intencje mszalne 26 listopada – 3 grudnia 2023 r.

INTENCJE MSZALNE 26 listopada – 3 grudnia 2023
XXXIV NIEDZIELA ZWYKŁA 26 listopada UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA 07:30 † rodzice Turzyńscy i Makowscy oraz Monika Makowska
09:00 † Genowefa Serafin, Józefa (k) Ryczek, dziadkowie Katarzyna i Andrzej
10:30 SUMA – ZA PARAFIAN I NOWOOCHRZCZONE DZIECI
12:15 † Irena i Stefan Dudzik
14:00 W KLASYCZNYM RYCIE RZYMSKIM – Z podziękowaniem za dar życia z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę św. patronów dla Lidii w 9 r. urodzin
20:00 † Zofia Lewińska – 26 Msza Św. Gregoriańska
PONIEDZIAŁEK 27 listopada 07:30 † Ryszard Matuła w 3 r. śm.
18:00 † Zofia Lewińska – 27 Msza Św. Gregoriańska
† Teresa, Sylwester, Cecylia, Bronisław, Helena, Halina, Jan i dusze w czyśćcu cierpiące
WTOREK 28 listopada 07:30 † Janina w 40 r. śm., Roman w 25 r. śm. i dusze w czyśćcu cierpiące
18:00 † Zofia Lewińska – 28 Msza Św. Gregoriańska
† Zdzisław Kiciński oraz rodzice Henryk i Marianna Stefanowicz
ŚRODA 29 listopada 07:30 † Helena i Łucjan Nowak oraz rodzice z obojga stron
18:00 † Zofia Lewińska – 29 Msza Św. Gregoriańska
Zbiorowa za wstawiennictwem NMP
CZWARTEK 30 listopada 06:00 W KLASYCZNYM RYCIE RZYMSKIM – † Zyta Pietrzak w 2 r. śm.
07:30 † Zofia Lewińska – 30 Msza Św. Gregoriańska
18:00 O uzdrowienie wszelkich chorób duszy i ciała
† Stefan Kończal w 14 r. śm. oraz rodzice Wiktoria (k) i Bolesław
I PIĄTEK MIESIĄCA 1 grudnia 06:00 W KLASYCZNYM RYCIE RZYMSKIM – Wynagradzająca NSPJ
07:30 † Jadwiga Mialik, zmarli z rodziny Mialików i Wesołowskich, Ludgarda i Jerzy Szymańscy
18:00 Wynagradzająca NSPJ
† Alicja Świetlik – 1 Msza Św. Gregoriańska
I SOBOTA MIESIĄCA 2 grudnia 06:00 W KLASYCZNYM RYCIE RZYMSKIM – Wynagradzająca NS NMP
07:30 Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMP
† Alicja Świetlik – 2 Msza Św. Gregoriańska
18:00 † Władysław Frydrych w 11 r. śm.
I NIEDZIELA ADWENTU 3 grudnia 07:30 † rodzice Turzyńscy i Makowscy oraz Monika Makowska
09:00 Z podziękowaniem za odebrane łaski i z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo i zdrowie dla członkiń i członków Żywego Różańca oraz kapłanów posługujących w naszej parafii
10:30 SUMA – ZA ZMARŁYCH PARAFIAN POCHOWANYCH W LISTOPADZIE
12:15 † Krystyna Fabiś z okazji urodzin i imienin oraz Tadeusz Fabiś
14:00 W KLASYCZNYM RYCIE RZYMSKIM – † zmarli z rodzin Sochań i Gackowskich
20:00 † Alicja Świetlik – 3 Msza Św. Gregoriańska