Spotkanie organizacyjne festynu „Rusz Serce”

W poniedziałek, 5 czerwca, odbyło się spotkanie organizacyjne dotyczące zbliżającego się festynu integracyjnego pod hasłem „Rusz Serce”. Wszystkie osoby, które chciałby się zaangażować w jego organizację zapraszamy na spotkanie 13 czerwca o godz. 19:00 w domu parafialnym.

Spotkanie z panem dr. Bartłomiejem Gapińskim

31 maja 2023 na zaproszenie Bydgoskiego Klubu Frondy w Domu Parafialnym odbyło się spotkanie z Panem dr. Bartłomiejem Gapińskim, pracownikiem Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorem książki o Karolu Wojtyle i o Kalwarii Zebrzydowskiej. Spotkanie miało tytuł:„ Główne role społeczne Karola Wojtyły w okresie krakowskim”. Prelegent stwierdził że były to role artysty, uczonego, filozofa, przyjaciela i kapłana. Każdą z tych ról omówił podając fakty bibliograficzne, a także oceny świadków z tego okresu zarówno duchownych jak i świeckich. Istotnym elementem w życiu Karola Wojtyły jak stwierdził była Kalwaria Zebrzydowska. Początek dało pierwsze nawiedzenie wspólnie z ojcem i bratem nazajutrz po pogrzebie matki. Później wiele razy jako ksiądz a następnie biskup i kardynał często samotnie przemierzał ścieżki szukając rozwiązań problemów przed nim stawianych. Również jako papież odwiedzał Kalwarię Zebrzydowską w czasie swoich pielgrzymek do ojczyzny. Po spotkaniu można było nabyć książki prelegenta o Karolu Wojtyle w Krakowie i o Kalwarii Zebrzydowskiej z jego dedykacją i autografem.

Tekst: Jerzy Milewski Zdjęcia: Dariusz Filipiak

Przygotowanie dywanu kwiatowego

Przy ołtarzu św. Antoniego wystawiony jest kosz na płatki kwiatów przeznaczone na procesję Bożego Ciała. Od jutra do środy prosimy przynosić drobno pocięte gałązki tui potrzebne do stworzenia w naszym kościele kwiatowego dywanu. Prosimy także, aby w środę wieczorem przynieść główki oraz płatki świeżych kwiatów. Wszelkie pytania prosimy kierować do Pani Jagody (tel. 575 979 175).

Ogłoszenia Duszpasterskie – Uroczystość Trójcy Świętej 4 czerwca 2023 r.

 1. Wczoraj dzieci z naszej Parafii przystąpiły do I Komunii św. Bardzo dziękujemy rodzicom, katechetom, ks. Adamowi i wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania dzieci oraz uroczystości. Dziękujemy także za dary ołtarza – 3 nowe ornaty.
 2. Przeżywamy dzisiaj Uroczystość Trójcy Świętej, kończącą okres Spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej.
 3. Nabożeństwa czerwcowe w naszym kościele odprawiane są w dni powszednie po wieczornej Mszy św. a w niedziele i uroczystości o godz. 19.30.
 4. Spotkanie organizacyjne w sprawie wyjazdu dzieci pierwszokomunijnych odbędzie się w poniedziałek, po nabożeństwie czerwcowym.
 5. Wraz z fundacją Eleazar zapraszamy Grupę wsparcia psychicznego we wtorek na wieczorną Mszę św. i spotkanie.
 6. W związku z nieobecnością chorego Pana Tomasza, kościelnego – wszystkich Panów mogących pomóc w przygotowaniu ołtarzy i dekoracji kościoła na Boże Ciało zapraszamy we wtorek na godz. 19.00.
 7. W najbliższy czwartek przeżywać będziemy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej –  Boże Ciało. Msze św. do południa o godz. 7.30, 9.00 po której z kościoła wyruszy tradycyjna procesja ulicami naszej parafii: Piastowskim, Sowińskiego, Mazowiecką, Sienkiewicza i Śniadeckich. Kolejna Msza św. bezpośrednio po powrocie do kościoła oraz ostatnia o godz. 20.00. Prosimy o zaangażowanie parafian – zwłaszcza wspólnot – w przygotowanie ołtarzy oraz uroczystą oprawę procesji. Prosimy również o przyozdobienie okien mieszkań szczególnie na trasie procesji – emblematy eucharystyczne do dekoracji okien są do nabycia w Biurze Parafialnym. Przypominamy, że samo uczestnictwo w procesji nie spełnia obowiązku właściwego przeżycia tej uroczystości, lecz wymagana jest obecność na Mszy św. Procesje w oktawie Bożego Ciała odbywać się będą w łączności z nabożeństwem czerwcowym.
 8. Wszystkie dziewczynki naszej Parafii, a zwłaszcza te, które w tym roku przystąpiły do I Komunii św. zapraszamy do sypania kwiatków podczas procesji Bożego Ciała oraz w trakcie oktawy. Próby jutro i w środę o godz. 17.00. Zbiórka przy zakrystii.
 9. Przy ołtarzu św. Antoniego wystawiony jest kosz na płatki kwiatów przeznaczone na procesję Bożego Ciała. Od jutra do środy prosimy przynosić drobno pocięte gałązki tui potrzebne do stworzenia w naszym kościele kwiatowego dywanu. Prosimy także, aby w środę wieczorem przynieść główki oraz płatki świeżych kwiatów. Wszelkie pytania prosimy kierować do Pani Jagody (tel. 575 979 175).
 10. Osoby dotychczas zaangażowane, jak i pragnące włączyć się w uroczystą oprawę procesji poprzez niesienie baldachimu, sztandarów czy feretronów zapraszamy na spotkanie we wtorek w Domu Parafialnym na godz. 17.00.
 11. W piątek po uroczystości Bożego Ciała Biuro Parafialne będzie nieczynne.
 12. W sobotę księża odwiedzą chorych z posługą sakramentalną.
 13. Także w sobotę zapraszamy na kolejny spacer – tym razem po Osiedlu Leśnym i Muzeum Wodociągów. Zbiórka o godz. 10.00 przy przystanku tramwajowym Zawisza.
 14. Dzieci, które w ubiegłym roku przystąpiły do I Komunii św. będą świętowały rocznicę tego wydarzenia w przyszłą niedzielę, podczas Mszy św. o godz. 12.15. Próba w piątek o godz. 17.00.
 15. Na koncert z okazji Dnia Matki i Ojca, w wykonaniu Przedszkola nr 80 „Królestwo Maciusia” zapraszamy w przyszłą niedzielę, na godz. 16.30.
 16. W niedzielę, 18 czerwca, będziemy przeżywali nasz parafialny festyn, pod hasłem Rusz Serce. W czasie festynu odbędzie się loteria fantowa, z której dochód przeznaczony będzie na letni wypoczynek dzieci naszej Parafii. Dziękując wszystkim, którzy już przynieśli fanty nadal prosimy o ich przynoszenie do zakrystii lub biura parafialnego. Prosimy także o zgłaszanie się chętnych do upieczenia ciast na festyn, których w ubiegłym roku mieliśmy przeszło 100 a w tym roku dopiero kilka – zgłoszenia w zakrystii i  Biurze Parafialnym.
 17. Podczas kwesty na Hospicjum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w naszej Parafii wolontariusze zebrali 2 134,30 zł. Serdecznie dziękujemy za okazane serce.
 18. Zapraszamy na koncert „Uwielbienie na wyspie” w Boże Ciało, od godz. 19.00. Szczegóły na plakacie.
 19. Marsza dla życia i rodziny pod hasłem „Dzieci przyszłością Polski” przejdzie w przyszłą niedzielę z bydgoskiej Katedry do Bazyliki pw. św. Wincentego à Paulo. Marsz rozpocznie się Mszą św. sprawowaną w Katedrze o godz. 12.30.
 20. Zachęcamy do lektury najnowszego numeru „Przewodnika Katolickiego”.
 21. W ubiegłym tygodniu odeszły do wieczności z naszej Wspólnoty Parafialnej:
† Helena Banaszewska, lat 90; † Jadwiga Kalitka, lat 74; Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Seniorzy z klubu Seniora „otwarte serca” przygotowują się na festyn

W niedzielę, 18 czerwca, odbędzie się nasz parafialny festyn. Podczas tego wydarzenia będziemy mogli odwiedzić wiele różnych stoisk między innymi z rękodziełem oraz z prezentacją naszej parafii. Wśród nich będzie również stoisko przygotowane przez seniorów z klubu Seniora „otwarte serca”, którzy od pewnego czasu w trakcie swoich spotkań tworzą rękodzieło. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tego stoiska podczas festynu!

Intencje mszalne 4-11 czerwca 2023 r.

INTENCJE MSZALNE  4-11 czerwca 2023
NIEDZIELA 4 czerwca UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY 07:30 † Teodor i Barbara Jarczewscy
09:00 Z podziękowaniem za odebrane łaski, z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo i zdrowie dla członkiń i członków Żywego Różańca, za kapłanów posługujących w naszej parafii oraz o rozwój wspólnoty
10:30 SUMA – ZA ZMARŁYCH PARAFIAN POCHOWANYCH W MAJU († Adam Leśnicki, Krzysztof Maziec, Zofia Lipińska, Tadeusz Zimny, Alina Lubińska, Irena Hoffmann, Irena Krolik, Cecylia Połom, Danuta Wojtczak, Jan Arbuz, Wojciech Stepke, Stanisław Sadza, Urszula Duszka)
12:15 O Boże błogosławieństwo i zdrowie dla Jolanty
14:00 W KLASYCZNYM RYCIE RZYMSKIM  – I Komunia Św.
20:00 † Marian Ślaziński – 4 Msza Św. Gregoriańska
PONIEDZIAŁEK 5 czerwca 07:30 † Wanda Wilk – 8 miesiąc od śmierci i Konrad Wilk
18:00 † Marian Ślaziński – 5 Msza Św. Gregoriańska
† Klara i Augustyn Maciołek w r. śm.
19:30 W KLASYCZNYM RYCIE RZYMSKIM
WTOREK 6 czerwca 07:30 † Marian Ślaziński –  6 Msza Św. Gregoriańska
18:00 † Edmund i Waldemar Nowakowscy
O Boże błogosławieństwo i opiekę MB dla Władysławy (k) z okazji urodzin
19:30 W KLASYCZNYM RYCIE RZYMSKIM
I ŚRODA MIESIĄCA 7 czerwca 06:00 W KLASYCZNYM RYCIE RZYMSKIM – Za Kościół za wstawiennictwem Przeczystego Serca św. Józefa
07:30 † Marian Ślaziński – 7 Msza Św. Gregoriańska
18:00 † Felicja Krasoń
Msza św. zbiorowa za wstawiennictwem NMP
CZWARTEK 8 czerwca UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA 06:00 W KLASYCZNYM RYCIE RZYMSKIM – Rocznica I Komunii Św.
07:30 † Marian Ślaziński –  8 Msza Św. Gregoriańska
09:00 SUMA – ZA PARAFIAN
po procesji O Boże błogosławieństwo, wszelkie łaski potrzebne do zbawienia i opiekę MB dla Iwony w dniu urodzin
20:00 Za Danutę i Bogumiłę (k) o potrzebne łaski
PIĄTEK 9 czerwca 07:30 † Marian Ślaziński – 9 Msza Św. Gregoriańska
18:00 Z podziękowaniem za odebrane łaski, z prośbą o Boże błogosławieństwo i  opiekę MB dla Gabrieli i Franciszka oraz ich najbliższych z okazji rocznicy Sakramentu Małżeństwa
† Grażyna i Zenon Lewandowscy i zmarli rodzice z obojga stron
19:30 W KLASYCZNYM RYCIE RZYMSKIM – † Tadeusz Łukaszewski
SOBOTA 10 czerwca 06:00 W KLASYCZNYM RYCIE RZYMSKIM – Za dusze czyśćcowe z całej rodziny
07:30 † ks. prałat Bogdan Jaskólski
† Marian Ślaziński – 10 Msza Św. Gregoriańska
18:00 † Bogumił Urbański
NIEDZIELA 11 czerwca 07:30 † Marian Ślaziński – 11 Msza Św. Gregoriańska
09:00 † Jan Pawłowski
10:30 SUMA – ZA PARAFIAN I NOWOOCHRZCZONE DZIECI
12:15 † Jakub Wilk, Zdzisław Filipiak i Jolanta Ott
14:00 W KLASYCZNYM RYCIE RZYMSKIM – Dziękczynna za otrzymane  łaski z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo i opiekę MB dla Judyty i Mariusza z okazji 10 r. Sakramentu Małżeństwa
20:00 † Łucja i Tadeusz Gnat, rodzice i rodzeństwo z obojga stron oraz Henryka (k) i Jan Badzińscy

Przygotowania do festynu parafialnego

W niedzielę, 18 czerwca, będziemy przeżywali nasz parafialny festyn, pod hasłem Rusz Serce. W czasie festynu odbędzie się loteria fantowa, z której dochód przeznaczony będzie na letni wypoczynek dzieci naszej Parafii. Dziękując wszystkim, którzy już przynieśli fanty nadal prosimy o ich przynoszenie do zakrystii lub biura parafialnego. Prosimy także o zgłaszanie się chętnych do biura parafialnego do upieczenia ciast na festyn.

Relacja z pielgrzymki Licheń – Strzelno

Relacja z pielgrzymki Licheń – Strzelno 27.05.2023

Licheń Stary jest wsią, dawniej był miastem, położonym w województwie wielkopolskim w pobliżu Konina. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od lasu grąblińskiego, w którym znajduje się Droga Krzyżowa oraz dwie kapliczki. W kapliczce małej jest umieszczony kamień z lasu grąblińskiego, na którym są wypalone są stopy Matki Bożej. W drugiej kapliczce odśpiewaliśmy Godzinki do Matki Bożej. W centralnej części Starego Sanktuarium znajduje się Kościół św. Doroty, do którego przeniesiony jest obraz Matki Bożej Bolesnej z lasu grąblińskiego. Obok wznosi się 25- metrowej wysokości Kamienna Góra „Golgota”, na której szczycie jest widoczny krzyż oraz postać Matki Bożej i św. Jana. Na Golgocie są stacje drogi krzyżowej oraz szereg grot, w których urządzono wiele kaplic. Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski związane jest z objawieniami Maryjnymi, uznany za Cudowny Obraz. Nowa Bazylika w Licheniu powstała w latach 1994-2004 r. i jest największą świątynią w Polsce. Jest to Wotum Narodu Polskiego za uzdrowienie duszy i ciała. O godz. 12:00 braliśmy udział we Mszy św. w intencji wszystkich pielgrzymów. W 2005 r. bazylika otrzymała tytuł Papieskiej Bazyliki Mniejszej. Licheń jest ośrodkiem pielgrzymkowym o znaczeniu ogólnopolskim oraz światowym. W drodze powrotnej zawitaliśmy do Strzelna. Zwiedziliśmy Kościół NMP z zabytkowymi kolumnami oraz rotundy św. Prokopa, którymi opiekują się siostry Albertynki. Jest to jeden z najstarszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce, gdzie również znajduje się najwięcej relikwii świętych. Na koniec naszej pielgrzymki była niespodzianka. W Inowrocławiu relaks przy tężniach i oddychanie świeżym powietrzem. Pełni radości i zadowolenia szczęśliwie powróciliśmy do domów dziękując organizatorom za wyżej opisaną pielgrzymkę. Zachęcam każdego z Was odwiedzić to cudowne miejsce, Matka Boża czeka na każdego. Wstań, zostaw telewizor, swoje nawyki, narzekania i udaj się do Matki Bożej. Ona wysłucha każdego i uleczy ciało i duszę. Z Panem Bogiem.

Relację z pielgrzymki przygotowała Alicja Ślazińska.

Stoisko parafialne podczas Festiwalu Nowe Spojrzenie

W niedzielę, 28 maja, przy bydgoskiej Bazylice odbył się koncert „Nowe Spojrzenie”, podczas którego mieliśmy swoje specjalne miejsce. Przy naszym stoisku można było zapoznać się z ofertą wspólnot działających przy naszej parafii, poznać plan spacerów i pielgrzymek organizowanych przez grupę turystyczną, wybrać ulubiony magnes na lodówkę oraz poczęstować się pyszną krówką.