XII Bydgoski Marsz dla Życia i Rodziny

W niedzielę 26 maja odbył się XII Bydgoski Marsz dla Życia i Rodziny „ZJEDNOCZENI DLA ŻYCIA, RODZINY, OJCZYZNY!”, którego organizatorem były wspólnoty katolickie diecezji bydgoskiej. W marszu wzięło udział wielu naszych parafian oraz sympatyków naszej świątyni. Celem marszu była promocja życia i rodziny, ochrona dzieci, wnuków i kolejnych pokoleń. Marsz wyruszył ze Starego Rynku a zakończył się na Placu przed Bazyliką pw. św. Wincentego a Paulo, gdzie miał miejsce festiwal Nowe Spojrzenie oraz piknik rodzinny. Zdjęcia: Dariusz Filipiak

Pierwsza Komunia Święta

W sobotę 25 maja 2024, podczas Mszy św. o godz.11.00 grupa dzieci z naszej parafii przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej. Była to podniosła chwila, w której towarzyszyli im przede wszystkim rodzice, rodzice chrzestni, rodzeństwo i dziadkowie. Ksiądz Krzysztof podkreślał jak ważne jest w pełni uczestniczenie w Eucharystii, przyjmowanie Chrystusa do swojego serca. Na koniec dzieci wręczyły róże swoim mamom z okazji zbliżającego się Dnia Matki. „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże” (Mk 10,14) Zdjęcia: Dariusz Filipiak

Ogłoszenia Duszpasterskie – Uroczystość Najświętszej Trójcy 26 maja A. D. 2024

  1. W miniony wtorek młodzież naszej Parafii przystąpiła do Sakramentu Bierzmowania a wczoraj dzieci do I Komunii św. Bardzo dziękujemy rodzicom, katechetom, księżom Adamowi i Marcinowi oraz wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania dzieci i młodzieży oraz samych uroczystości. Dziękujemy także za dar ołtarza – nowy mszał.
  2. W minionym tygodniu ks. Biskup mianował na Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej w naszej Parafii Jacka Zelka.
  3. Dzisiaj Uroczystość Trójcy Świętej, kończąca okres Spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej.
  4. Dzisiaj także Dzień Matki – zapraszamy na Mszę św. w intencji wszystkich Mam na godzinę 12.15, podczas której udzielone zostanie specjalne błogosławieństwo kobietom w stanie błogosławionym.
  5. Dzisiaj zapraszamy do uczestnictwa w Marszu dla Życia i Rodziny – rozpoczęcie Mszą św. o 12.30 w Katedrze.
  6. Bydgoski Klub Frondy zaprasza na spotkanie z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim jutro, o godz. 19.00, w auli Centrum Edukacyjno – Formacyjnego przy ul. Grodzkiej 18.00. W związku z tym spotkaniem nie będzie katechezy dla dorosłych w naszej Parafii.
  7. W najbliższy czwartek przeżywać będziemy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej –  Boże Ciało. Msze św. do południa o godz. 7.30, 9.00 po której z kościoła wyruszy tradycyjna procesja ulicami naszej parafii: pl. Piastowskim, Sowińskiego, Mazowiecką, Sienkiewicza i Śniadeckich. Kolejna Msza św. bezpośrednio po powrocie do kościoła oraz ostatnia o godz. 20.00. Prosimy o zaangażowanie parafian – zwłaszcza wspólnot – w przygotowanie ołtarzy oraz uroczystą oprawę procesji. Prosimy również o przyozdobienie okien mieszkań szczególnie na trasie procesji. Przypominamy, że samo uczestnictwo w procesji nie spełnia obowiązku właściwego przeżycia tej uroczystości, lecz wymagana jest obecność na Mszy św. Procesje w oktawie Bożego Ciała odbywać się będą w łączności z wieczornym nabożeństwem. Zapraszamy wszystkich uczestników procesji Bożego Ciała do wspólnego zdjęcia – po zakończonej procesji – które zostanie opublikowane w przygotowywanym albumie o naszej Parafii.
  8. Wszystkie dziewczynki, a zwłaszcza te, które w tym roku przystąpiły do I Komunii św. zapraszamy do sypania kwiatków podczas procesji Bożego Ciała oraz w trakcie oktawy. Próba w środę o godz. 17.30. Zbiórka przy zakrystii.
  9. Przy ołtarzu św. Antoniego wystawiony jest kosz na płatki kwiatów przeznaczone na procesję Bożego Ciała. Do środy prosimy przynosić drobno pocięte gałązki tui potrzebne do stworzenia w naszym kościele kwiatowego dywanu. Prosimy także, aby w środę wieczorem przynieść główki oraz płatki świeżych kwiatów. Wszelkie pytania prosimy kierować do Pani Jagody (tel. 575 979 175).
  10. W piątek po uroczystości Bożego Ciała, zgodnie z dyspensą Ks. Biskupa, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W tym dniu biura parafialne i cmentarne będą nieczynne.
  11. W sobotę rozpoczynamy czerwiec – miesiąc poświęcony szczególnej czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nabożeństwa czerwcowe w naszym kościele odprawiane będą w dni powszednie po wieczornej Mszy św. a w niedziele o godz. 19.30.
  12. W I sobotę miesiąca o godz. 7.30 Msza św. wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMP i nabożeństwo pierwszosobotnie. Księża odwiedzą chory z posługą sakramentalną.
  13. Zapraszamy na jubileuszowe, ewangelizacyjne Misje Parafialne, prowadzone przez ks. Tomasza Bielińskiego, które uroczyście rozpoczniemy w sobotę na Mszy św. o godz. 18.00. Szczególnej uwadze polecamy niedzielną Procesję Wiary, z czterema stacjami: na parkingu przed Dworcem Głównym, na Pl. Kościuszki, u zbiegu Kwiatowej i Pomorskiej i przy Bulwarach. Szczegółowy plan Misji znajduje się na plakatach i zaproszeniach wyłożonych na ławkach. Bardzo prosimy o pomoc w dostarczeniu zaproszeń mieszkańcom naszej Parafii, pobierając je w Biurze Parafialnym w godzinach urzędowania.
  14. W przyszłą niedzielę, w Radiu PiK, wyemitowana zostanie audycja o naszej Parafii – o godz. 7.05 i powtórka o 23.00.
  15. Dzieci, które w ubiegłym roku przystąpiły do I Komunii św. będą świętowały rocznicę tego wydarzenia w przyszłą niedzielę, podczas Mszy św. o godz. 12.15. Próba w piątek o godz. 17.00.
  16. Dzieci i młodzież zapraszamy do spotkania przy grach planszowych w przyszłą niedzielę, po Mszy św. o godz. 12.15 w Domu Parafialnym.
  17. Jubileuszowe dziękczynienie za 100 lat istnienia naszej Parafii przeżyjemy w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, 7 czerwca, w piątek, o godz. 17.00 pod przewodnictwem ks. Biskupa Krzysztofa Włodarczyka, a o godz. 20.00 z okazji 25 rocznicy wizyty Jana Pawła II w Bydgoszczy zapraszamy na koncert „Kocham i błogosławię”.
  18. W ramach wkładu własnego (316 tys. zł) do sfinansowania prac przystosowujących Dom Parafialny do potrzeb osób niepełnosprawnych i seniorów, do dzisiaj, zebraliśmy 27 881,49 zł. Przypominamy o skarbonie w kościele, pod I stacją Drogi Krzyżowej i możliwości wpłat na konto parafialne z dopiskiem „winda”. Serdecznie dziękujemy za wszystkie ofiary.
  19. W niedzielę, 16 czerwca, będziemy przeżywali jubileuszowy parafialny festyn, pod hasłem Rusz Serce. W czasie festynu odbędzie się loteria fantowa, z której dochód przeznaczony będzie na letni wypoczynek dzieci naszej Parafii i Klub Seniora. Wszystkich, którzy  pragną włączyć się w jej organizację prosimy o przynoszenie fantów do zakrystii lub biura parafialnego.
  20. Na koncert pt. „Ciągle żywy”, który odbędzie się w sobotę, 8 czerwca, o godz. 19.30 w Sisiu – Arenie, z okazji 25 rocznicy pobytu Jana Pawła II w Bydgoszczy i Toruniu zaprasza nasz Ks. Biskup Ordynariusz i Marszałek Województwa. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w Biurze Parafialnym.
  21. Przy wyjściu z kościoła można złożyć podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie odrzucenia tzw. Zielonego Ładu oraz poparcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej podwyżek cen energii elektrycznej, gazu i ciepła.
  22. Na tablicy pod chórem zamieszczona jest fotorelacja z ostatnich wydarzeń w naszej Parafii.
  23. Polecamy lekturę prasy katolickiej, szczególnie najnowszy numer „Przewodnika Katolickiego” z dodatkiem 5 minut z Bogiem na czerwiec.
  24. W ubiegłym tygodniu Ojciec Święty uznał męczeństwo syna naszej Parafii, Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha, który w 1938 r. podczas Mszy św. został zastrzelony przez komunistę.
  25. W minionym tygodniu odeszli do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej:
  † Barbara Łasa, lat 77; † Grzegorz Frasz, lat 71;   Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Intencje mszalne 26 maja – 2 czerwca 2024 r.

INTENCJE MSZALNE 26 maja – 2 czerwca 2024
NIEDZIELA 26 maja UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY 07:30 † Łucja Pasińska
09:00 † Marianna Nicińska w 1 r. śm.
10:30 SUMA – ZA PARAFIAN I NOWOOCHRZCZONE DZIECI
12:15 Za Mamy o Boże bł. dla żyjących i dar życia wiecznego dla zmarłych
14:00 W KLASYCZNYM RYCIE RZYMSKIM – W intencji dzieci pierwszokomunijnych
20:00 † Wanda Wilk – 26 Msza Św. Gregoriańska
PONIEDZIAŁEK 27 maja 07:30 † Wanda Wilk – 27 Msza Św. Gregoriańska
18:00 O Boże błogosławieństwo i opiekę MB dla Elżbiety Frydrych i Haliny Szubińskiej z okazji Dnia Matki
† Wanda Bernacka i Andrzej Bledowski o dar życia wiecznego
WTOREK 28 maja 07:30 † Jan w 37 r. śm. i Janina Przybyła oraz ich rodzice
18:00 † Sylwester, Cecylia, Bronisław, Teresa, Helena, Halina, Jan i dusze w czyśćcu cierpiące
† Wanda Wilk – 28 Msza Św. Gregoriańska
REZ
ŚRODA 29 maja 07:30 † Wanda Wilk – 29 Msza Św. Gregoriańska
18:00 † Łucjan Hradowy w 22 r. śm.
Zbiorowa za wstawiennictwem NMP
CZWARTEK 30 maja UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA 06:00 W KLASYCZNYM RYCIE RZYMSKIM – W intencji dzieci, które przystąpiły do Pierwszej Komunii Św. w 2023 r.
07:30 † Wanda Wilk – 30 Msza Św. Gregoriańska
09:00 SUMA – ZA PARAFIAN
po procesji † Jerzy Michałek (intencja od chrześniaka Mariusza z rodziną)
20:00 Msza św. o uzdrowienie wszelkich chorób duszy i ciała
PIĄTEK 31 maja 07:30 † Wincenty Marach w 14 r. śm. i Bogumiła (k) Mazurek
14:30 Sakrament Małżeństwa Natalii i Filipa
18:00 † Leon Stępień w 32 r. śm. i zmarli z rodziny, Teodor Stefański w 45 r. śm. i zmarli z rodziny oraz zmarli z rodziny Urbańskich
† Maria Karczewska w 18 r. śm. i Ryszard Karczewski o życie wieczne
19:30 W KLASYCZNYM RYCIE RZYMSKIM – O Boże błogosławieństwo i opiekę MB dla Jana w 10 r. urodzin i Krzysztofa w 9 r. urodzin
I SOBOTA MIESIĄCA 1 czerwca 06:00 W KLASYCZNYM RYCIE RZYMSKIM – Wynagradzająca NS NMP
07:30 Wynagradzająca NS NMP
15:00 Sakrament Małżeństwa Wiktorii i Michała
16:00 Sakrament Małżeństwa Julii i Wiesława
18:00 † Ewa Połomska – 1 Msza Św. Gregoriańska
IX NIEDZIELA ZWYKŁA 2 czerwca 07:30 REZ
09:00 Z podziękowaniem za odebrane łaski i z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo i zdrowie dla członkiń i członków Żywego Różańca, o rozwój wspólnoty oraz w intencji kapłanów posługujących w naszej parafii
10:30 SUMA – ZA ZMARŁYCH PARAFIAN POCHOWANYCH W MAJU
12:15 O Boże błogosławieństwo i opiekę MB dla dzieci z naszej parafii
14:00 W KLASYCZNYM RYCIE RZYMSKIM – Z podziękowaniem za otrzymane łaski i z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo dla Rafała w 34 r. chrztu i Beaty w 33 r. chrztu
20:00 † Ewa Połomska – 2 Msza Św. Gregoriańska

Bierzmowanie

We wtorek 21 maja 2024, ks. Biskup Krzysztof Włodarczyk udzielił grupie młodzieży z naszej parafii Sakramentu Bierzmowania. Życzymy, aby młodzież współpracowała z Łaską Ducha Świętego i rozpakowała prezent otrzymany już na Chrzcie Świętym. Dziękujemy księżom posługującym w naszej parafii, szczególnie ks. Marcinowi za przygotowanie do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Foto: Dariusz Filipiak/ Łukasz Maklakiewicz

Formularz zgłoszeniowy do pomocy przy festynie „Rusz Serce” – 16 czerwca 2024

Drodzy Parafianie i Przyjaciele, Zbliża się nasz coroczny festyn „Rusz Serce”, który odbędzie się 16 czerwca 2024 roku o godzinie 13:00 przy naszej parafii. Aby ten wyjątkowy dzień był pełen radości i niezapomnianych chwil, potrzebujemy Waszej pomocy! Poszukujemy wolontariuszy do pomocy przy różnych aktywnościach, takich jak: – Pomoc przy stoiskach parafialnych – Dekorowanie sceny – Pieczenie ciast – Przygotowywanie kaw i herbat – Organizacja loterii fantowej Jeśli macie pomysł na inną aktywność, w którą chcielibyście się włączyć, również możecie to zgłosić w formularzu. Każda pomoc jest na wagę złota! Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który znajdziecie pod tym linkiem: [link do formularza] Dziękujemy za Wasze wsparcie i zaangażowanie! Organizatorzy Festynu „Rusz Serce”

Diecezjalny Dzień Dorosłej Służby Liturgicznej

„Jezus chciał Kościoła dającego z siebie sto procent” – mówił w Katedrze św. Marcina i Mikołaja bp Krzysztof Włodarczyk podczas diecezjalnych obchodów dnia dorosłej służby liturgicznej. W Wigilię Zesłania Ducha Świętego ordynariusz diecezji udzielił uroczystego błogosławieństwa do funkcji: psałterzysty (11 kobiet), ministranta słowa Bożego (8 kobiet i 15 mężczyzn), nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej (13 mężczyzn) i ceremoniarza (18 dorosłych mężczyzn). Wśród powołanych osób byli również nasi Parafianie: do funkcji Ministranta Słowa Bożego – Michał Damazyn, Dariusz Filipiak, Szymon Karczewski i Miłosz Świetlik, a do funkcji ceremoniarza: Tomasz Kamiński i Paweł Opiński. Foto: Marcin Jarzembowski

Ogłoszenia Duszpasterskie – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 19 maja A. D. 2024

 1. Wczoraj Ksiądz Biskup Krzysztof powołał do funkcji i posług w Diecezji Bydgoskiej również naszych Parafian: do funkcji Ministranta Słowa Bożego – Michała Damazyna, Dariusza Filipiaka, Szymona Karczewskiego i Miłosza Świetlika a do funkcji ceremoniarza: Tomasza Kamińskiego i Pawła Opińskiego.
 2. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy okres Zmartwychwstania Pańskiego i rozpoczynamy Okres Zwykły w liturgii. Dzisiaj wolontariusze kwestują na Hospicjum im. Błogosławionego Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy w ramach akcji Pola Nadziei.
 3. Jutro przeżywać będziemy święto NMP Matki Kościoła – módlmy się w tym dniu w sposób szczególny za Kościół Bydgoski i naszego Pasterza ks. Biskupa Krzysztofa. Po nabożeństwie majowym zapraszamy do Domu Parafialnego na katechezę dla dorosłych, którą wygłosi ks. Adam.
 4. We wtorek, ks. Biskup Krzysztof Włodarczyk udzieli grupie młodzieży z naszej Parafii Sakramentu Bierzmowania podczas Mszy św. o godz. 18.00. Pamiętajmy w naszych modlitwach o kandydatach do tego sakramentu i zapraszamy do udziału w liturgii. Obowiązkowa próba przed uroczystością w poniedziałek, po nabożeństwie majowym, w kościele.
 5. Z okazji zbliżającego się Dnia Matki, wspólnota Sursum Corda zaprasza wszystkich na wspólne śpiewanie pieśni maryjnych w środę, po wieczornej Mszy św. w Domu Parafialnym.
 6. W sobotę, podczas Mszy św. o godz. 11.00 grupa dzieci z naszej Parafii przystąpi do I Komunii św. Próby w środę, czwartek i piątek po wieczornej Mszy św.
 7. Przyszła niedziela Trójcy Przenajświętszej kończy okres Spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. W tym dniu świętować będziemy Dzień Matki – zapraszamy na Mszę św. w intencji wszystkich Mam na godzinę 12.15, podczas której udzielone zostanie specjalne błogosławieństwo kobietom w stanie błogosławionym.
 8. Jubileuszowe dziękczynienie za 100 lat istnienia naszej Parafii przeżyjemy w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, 7 czerwca, w piątek, o godz. 17.00 pod przewodnictwem ks. Biskupa Krzysztofa Włodarczyka, a o godz. 20.00 z okazji 25 rocznicy wizyty Jana Pawła II w Bydgoszczy zapraszamy na koncert „Kocham i błogosławię”.
 9. Zapraszamy na jubileuszowe, ewangelizacyjne Misje Parafialne, prowadzone przez ks. Tomasza Bielińskiego od 1 do 9 czerwca. Szczegółowy plan Misji znajduje się na plakatach i zaproszeniach wyłożonych na ławkach. Bardzo prosimy o pomoc w dostarczeniu zaproszeń mieszkańcom naszej Parafii, pobierając je w Biurze Parafialnym w godzinach urzędowania.
 10. W ramach wkładu własnego (316 tys. zł) do sfinansowania prac przystosowujących Dom Parafialny do potrzeb osób niepełnosprawnych i seniorów, do dzisiaj, zebraliśmy 27 656,21 zł. Przypominamy o skarbonie w kościele, pod I stacją Drogi Krzyżowej i możliwości wpłat na konto parafialne z dopiskiem „winda”. Serdecznie dziękujemy za wszystkie ofiary.
 11. W minionym tygodniu prowadziliśmy prace porządkowo – remontowe w naszej świątyni. Za ofiarowany czas i siły dziękujemy naszym Parafianom: Darkowi, Wojciechowi, Pawłowi, Jackowi, Krzysztofowi, Pawłowi, Józefowi, Jerzemu, Mariuszowi, Tomaszowi, Mariuszowi, Michałowi, Józefowi i Łukaszowi oraz naszej stałej, parafialnej ekipie troszczącej się o czystość kościoła.
 12. Dzięki władzom miasta prowadzone są prace upiększające i porządkujące teren wokół naszej świątyni – prosimy wszystkich o troskę i reagowanie na każdą sytuację mogącą zniszczyć nasze wspólne dobro.
 13. W związku ze zbliżającą się Uroczystością Bożego Ciała, od poniedziałku, 27 maja prosimy o przynoszenie pociętych gałązek tui dzięki którym utworzymy kwiatowy dywan. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich uczestników procesji Bożego Ciała do wspólnego zdjęcia – po zakończonej procesji – które zostanie opublikowane w przygotowywanym albumie o naszej Parafii.
 14. W niedzielę, 16 czerwca, będziemy przeżywali jubileuszowy parafialny festyn, pod hasłem Rusz Serce. W czasie festynu odbędzie się loteria fantowa, z której dochód przeznaczony będzie na letni wypoczynek dzieci naszej Parafii i Klub Seniora. Wszystkich, którzy  pragną włączyć się w jej organizację prosimy o przynoszenie fantów do zakrystii lub biura parafialnego.
 15. W roku jubileuszowym planujemy pielgrzymkę do źródeł kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa, od 4 do 11 października, do Paray – le – Monial oraz m.in. Paryża, Lourdes, La Salette i Ars. Szczegóły na plakatach i naszej stronie internetowej – zapisy w Biurze Parafialnym.
 16. Na uroczystą Mszę św. z okazji II rocznicy ustanowienia sanktuarium św. Rity zapraszamy w środę, na godz. 18.00 do parafii św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity w Fordonie.
 17. W sobotę, o godz. 10.00, w Bydgoskiej Katedrze, ks. diakon Michał Czyż przyjmie święcenia kapłańskie, pamiętajmy o nim w naszych modlitwach.
 18. Na koncert pt. „Ciągle żywy”, który odbędzie się w sobotę, 8 czerwca, o godz. 19.30 w Sisu – Arenie, z okazji 25 rocznicy pobytu Jana Pawła II w Bydgoszczy i Toruniu zaprasza nasz Ks. Biskup Ordynariusz i Marszałek Województwa. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w Biurze Parafialnym.
 19. Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, przy ul. Sobieskiego 10, zaprasza na „Podwórkowy dzień dziecka” w najbliższą sobotę od 10.00 do 13.00. Szczegóły na plakacie
 20. Polecamy lekturę prasy katolickiej, szczególnie najnowszy numer „Przewodnika Katolickiego”.
 21. W minionym tygodniu odeszli do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej:
† Waldemar Berendt, lat 68; † Włodzimierz Zelek, lat 70;   Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…