„Serce Jezusa w sercu miasta” – wieczór promujący album
22 października, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II w Domu Polskim odbyła się promocja albumu zatytułowanego "SERCE JEZUSA W SERCU MIASTA". W obecności relikwii świętego i jego słowem, ks. Krzysztof powitał licznie przybyłych gości i autorów publikacji. Od samego początku nie brakowało nawiązań do kultu Serca Jezusowego w świetle odbytej niedawno parafialnej pielgrzymki do Francji i Paray-le Monial, gdzie 350 lat temu miało miejsce pierwsze objawienie świętej Małgorzacie Marii Alacoque. Wspomniano też wyczekiwaną encyklikę „Dilexit nos –o ludzkiej i boskiej miłości Serca Jezusa Chrystusa”, która ujrzy światło dzienne dwa dni po premierze albumu. A wszystko to w roku jubileuszowym stuletniej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy.
Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć jednej z najstarszych parafianek, Barbary Wilczyńskiej, twórczyni Koła Misyjnego, które działa od ponad 30 lat. Pani Basia - jak zawsze - niewiele powiedziała o sobie za to o misjach i ludziach w potrzebie - chętnie.
Następnie zebranym kolejno zaprezentowali się twórcy pięknie wydanej książki. Na początek dr historii Marek Romaniuk, który nakreślił rys historyczny powstania parafii.
W dalszej kolejności głos zabrał Marek Chełminiak, znany bydgoski fotograf, jeden z autorów zdjęć. Podkreślił on, że w kościele przy pl. Piastowskim najbardziej urzekły go przepiękne wnętrza, detale architektoniczne oraz.... wspólnota ludzi. Następnie do zebranych zwróciła się szefowa parafialnej grupy medialnej, Joanna Filipiak. Opowiedziała o zaangażowaniu zaledwie kilku osób (parafian i sympatyków NSPJ), które przez długie miesiące gromadziły materiały i zdjęcia, dokonywały wyboru, redagowały treści, etc. Podziękowania złożono również na ręce Krystyny Samuły, autorki pracy magisterskiej na temat parafii. O swej pracy opowiedzieli również Ewa Stadnicka z Wydawnictwa Pejzaż oraz Henryk Balicki z Drukarni Abedik.
Wkrótce poproszono o zabranie głosu honorowego gościa wieczoru, księdza biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Powiedział on, że ten stuletni Kościół ma serce w sobie; ten Kościół to historia Bydgoszczy wraz z proboszczami, wikariuszami, rekolekcjonistami i wiernymi. Ks. biskup pogratulował wizji, idei, projektu i wspólnoty twórców. "Koniec wieńczy dzieło i przyczynia się do tego, że twórca jest szczęśliwy, że dotarł do końca i może pokazać to, czego dokonał" Ksiądz biskup wyraził też nadzieję, że album będzie życzliwie przyjęty i przyczyni się do poznania tej części miasta i konkretnych osób - świadków wiary. Nie zabrakło gratulacji dla wszystkich twórców działa.
Muzycznie wieczór uświetnił swym pięknym występem parafianin Karol Marcinkowski wykonując odpowiednio na początek i zakończenie balladę g-moll Fryderyka Chopina oraz menuet g-dur - Ignacego Jana Paderewskiego. Spotkanie prowadziła Mariola Ciesielska. Na zakończenie ksiądz Krzysztof podzielił się swoją refleksją i zachęcił do tego, aby czytając publikację wpatrywać się w twarze osób, które znalazły się na zdjęciach. Sto lat - iluż to było ludzi! W modlitwie na zakończenie nie mogło zabraknąć wspomnienia tych, którzy odeszli. "Przemija nam czas. Oby następni mieli coś po nas. Oby mieli na czym budować." - powiedział ksiądz Krzysztof.