Dziś jest 19 marca A.D. 2024 -
 

Historia parafii

Wnętrze kościoła

 

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy – wchodzi w skład dekanatu Bydgoszcz II diecezji bydgoskiej. Obejmuje zachodnią część Śródmieścia Bydgoszczy (ok. 14 000 mieszkańców).

Parafia należała do 2004 roku do archidiecezji gnieźnieńskiej.

I. Geneza

II. Architektura

III. Proboszczowie

IV. Wierni

V. Duszpasterstwo

VI. Stowarzyszenia parafialne

Powyższe odnośniki ukazują niemalże całą historię naszej parafii. Pogrupowane stanowią dokumentalny zapis dziejów, budynków, osób i grup, które trwale wpisały się w życie kościoła przy Placu Piastowskim, będącym częścią Kościoła Powszechnego. Informacje dodatkowe i uzupełniające można odnaleźć w zakładce "Bydgoskie Sacre Coeur".

Pierwszym administratorem kościoła był Franciszek Schirmer. 1 kwietnia 1920 roku na administratora powołano ks. Narcyza Putza. Kapłan ten później, w latach II Wojny Światowej znalazł się w obozie niemieckim w dachau, gdzie zmarł, a 13 czerwca 1999 r. został beatyfikowany w Warszawie przez papieża Jana Pawła II w grupie 108 błogosławionych męczenników, ofiar II wojny światowej.

W 1924, w wyniku reformy utworzono w Bydgoszczy cztery parafie, w tym Najświętszego Serca Pana Jezusa, której Proboszczem został bł. ks. Narcyz Putz. Podczas posługi duszpasterskiej dążył on do ostatecznego przekształcenia parafii niemieckiej w polską, m.in. likwidując kazania w języku niemieckim. W wyniku licznych skarg środowisk niemieckich opuścił Bydgoszcz.

W latach 1925-1939 proboszczem parafii był Kazimierz Stepczyński. W 1927 roku wykupiono od Lasów Państwowych 9 hekterów gruntów w okolicy Rynkowa, z przeznaczeniem na cmentarz parafialny. W 1933 zakupiona została kamienica przy ulicy Matejki 1, który do dziś pełni funkcję plebanii.

Represje powiązane z bydgoską krwawą niedzielą, pociągnęły za sobą wiele ofiar, m.in. Kazimierz Stepczyńskiego, rozstrzelanego w nieznanym miejscu na początku listopada 1939 roku. Po aresztowaniu proboszcza, administratorem kościoła został Czesław Rólski, od 1932 roku wikariusz w parafii NSPJ.

We wrześniu 1946 proboszczem mianowany został Jan Konopczyński. Podczas posługi usunął zniszczenia wojenne. 23 października 1950 roku aresztowany został przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Na wolność po długich staraniach rodziny, oraz parafian, wypuszczony został na początku 1951 roku. W 1952 do parafii przybyły Siostry Elżbietanki. Zajęły się pomocą charytatywną, katechizacją, oraz organizacją uroczystości kościelnych.

Po śmierci ks. Jana Konopczyńskiego proboszczem został ks. Antoni Majchrzak, który zmarł 27 sierpnia 1983 roku. Od 1982 do 2010 roku proboszczem był ks. kan. lic. Bogdan Jaskólski. Z jego inicjatywy rozpoczęto budowę Domu Katechetycznego w 1983 roku, którą zakończono po trzech latach.

W latach 2010 r. -2019 r. proboszczem parafii był ks. prałat dr Roman Kneblewski.

Od 2019 r. proboszczem parafii jest ks. Krzysztof Buchholz

Źródło: Wikipedia.

 


Ostatnia modyfikacja: 2020.08.23 09:20,

 
 
 
Projekt i oprogramowanie - Michał Jędryka