Ogłoszenia Duszpasterskie – Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – 31 marca/1 kwietnia A.D. 2024

 1. Dzisiaj drugi dzień Świąt Wielkanocnych – Msze św. jak w każdą niedzielę, taca przeznaczona jest na uczelnie katolickie.
 2. Rozpoczęła się Oktawa Wielkanocna, którą zakończy Niedziela Miłosierdzia Bożego. Zapraszamy do wspólnej modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego w przyszłą niedzielę, o godz. 15.00 przy Krzyżu Misyjnym. W naszym kościele, w dni powszednie, trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu od porannej do wieczornej Mszy św., w czasie której, o godz. 15.00 odmawiamy Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
 3. W środę odszedł do wieczności ks. Prałat Roman Kneblewski, syn naszej Parafii i wieloletni jej proboszcz. Wprowadzenie trumny z ciałem ks. Prałata do kościoła nastąpi we wtorek o godz. 19.00 – Mszy św. przewodniczyć będzie Wikariusz Generalny ks. kan. Tomasz Cyl. Po Mszy św. modlitwa różańcowa. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę modlitwą Regina Caeli o godz. 12.00, następnie różaniec prowadzony przez wspólnoty Żywego Różańca i Wiernych Tradycji Łacińskiej. Mszę św. pogrzebową o godz. 13.00 będzie sprawował ks. Biskup Krzysztof Wętkowski, ordynariusz włocławski. Po Mszy św. ceremonie pogrzebowe na naszym parafialnym cmentarzu.
 4. W związku z uroczystościami pogrzebowymi ks. Prałata, w środę nie będzie Mszy św. porannej ani adoracji Najświętszego Sakramentu. W tym dniu Biura parafialne i cmentarne będą nieczynne.
 5. Próba przed sakramentem Bierzmowania dla klas pierwszych szkół średnich w środę po wieczornej Mszy św.
 6. Po Mszach św. wieczornych w I środę miesiąca nabożeństwo do św. Józefa, a w czwartek modlitwa o powołania.
 7. W I piątek spowiedź św. od godz. 17.00 a przed Mszą św. nabożeństwo ku czci NSPJ.
 8. W I sobotę księża odwiedzą chorych z posługą sakramentalną, a o godz. 7.30 Msza św. wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi oraz nabożeństwo.
 9. W piątek w Oktawie Wielkanocnej nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 10. Zapraszamy na parafialną pielgrzymkę do Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie oraz do Białegostoku, Supraśla, Kruszynian, Sokółki, Wigier, Kowna, Szydłowa, Szawle i Trok od 29 kwietnia do 5 maja. Szczegóły na stronie internetowej i na plakatach – zapisy w Biurze Parafialnym.
 11. Figurę św. Michała Archanioła, która peregrynuje w naszej Diecezji, będziemy gościć w naszej Parafii w dniach 12 – 13 kwietnia. Przywitanie figury, w piątek, 12 kwietnia, poprzedzone nabożeństwem oczekiwania od godz. 17.30 i Msza św. na rozpoczęcie nawiedzenia po niej modlitewne czuwanie zakończone Apelem Jasnogórskim. W sobotę od godz. 8.00 modlitewne czuwanie, Msza św. pożegnalna połączona z nałożeniem szkaplerza św. Michała i aktem zawierzenia Parafii o godz. 14.00.
 12. Na stoliku pod tablicą ogłoszeń zostały wyłożone przedruki artykułów z „Naszego Dziennika” – zachęcamy do czytania i dzielenia się z innymi.
 13. Bydgoski Klub Frondy i Polska Jest Jedna zapraszają na spotkanie z dziennikarzem, publicystą i pisarzem – Panem Witoldem Gadowskim, autorem najnowszej książki pt. „Obrona Świata”, które odbędzie się w piątek, 12 kwietnia, o godz. 18.00 w Domu Polskim przy ul. Grodzkiej 1.
 14. Polecamy lekturę prasy katolickiej, szczególnie najnowszy numer „Przewodnika Katolickiego”.
 15. Na tablicy pod chórem zamieszczona jest fotorelacja z wiekopostnych wydarzeń w naszej Parafii.
 16. W 19 rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, 2 kwietnia, ulicami Bydgoszczy przejdzie Marsz Pamięci Papieża. Początek o godz. 19.00 na Starym Rynku.
 17. Wysłuchajmy zaproszenia ks. Biskupa do udziału w uroczystościach jubileuszowych: Przewielebni Księża, Czcigodne Osoby Życia Konsekrowanego, Drodzy Diecezjanie. Przed nami Świętowanie 20 lecia diecezji bydgoskiej. Rozpoczęliśmy je już przed rokiem, uroczyście inaugurując czas nowenny – 9 miesięcy bezpośredniej duchowej mobilizacji. Dużo trudu włożyliśmy w przygotowanie „Propozycji duszpasterskich”, których założenia realizowaliśmy w wielu duszpasterskich inicjatywach. Główne trzydniowe obchody zaplanowaliśmy tydzień po Wielkanocy: 6-7-8 Po tych dniach pragniemy realizować dalszy program duszpasterskich aktywności: peregrynację figury św. Michała Archanioła z Gargano w każdej parafii diecezji; przez 20 miesięcy w poszczególnych dekanatach będzie sprawowana Eucharystia dziękczynna za diecezję oraz nabożeństwo powołaniowe; planujemy też budowę „żywego pomnika diecezji”: każdego roku, przez pięć najbliższych lat, trzej uczniowie (po jednym ze szkoły podstawowej, Średniej i wyższej) otrzymają od diecezji 25% dofinansowania do kosztów nauki; pragniemy także zainaugurować Eucharystyczny Ruch Młodych, jako wezwanie do pogłębionej formacji dzieci po Pierwszej Komunii Świętej oraz młodzieży po przyjęciu Bierzmowania. Kochana Wspólnoto Diecezjalna! Serdecznie zapraszam Was do wspólnego przeżycia centralnych uroczystości 20-lecia naszej diecezji. Bądźmy razem na Mszy świętej dziękczynnej w najbliższą sobotę – 6 kwietnia, o godz. 12:00 w Bazylice św. Wincentego a’ Paulo w Bydgoszczy. Poprzedzi je nabożeństwo czuwania, a zakończy wspólna agapa na placu przed bazyliką. Zależy mi na tym, abyśmy w tym dniu byli razem i wspólnie dziękowali dobremu Bogu za nasz diecezjalny Kościół. Pragnę również, byśmy nie poprzestali na rocznicowych obchodach, ale dalej budowali wspólnotę diecezjalną. Na owocne przeżywanie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego oraz wydarzenia rocznicowe z serca błogosławię.
+Krzysztof Włodarczyk – Biskup Bydgoski
 1. W minionym tygodniu odeszli do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej:
† ks. prałat Roman Kneblewski, † Wiesław Dębczyński; Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…