Wizyta ojca Andrzeja Wichowskiego

17 grudnia 2023 w przeddzień 18 dnia miesiąca, w którym w naszej parafii w sposób szczególny wspominamy św. Jana Pawła II kolejnym świadkiem miłości był ojciec Andrzej Wichowski ze Zgromadzenia Ducha Świętego, posługujący w Demokratycznej Republice Kongo. Ojciec Andrzej podczas kazań w sposób bardzo skrócony przybliżył wiernym miejsce w którym posługuje. Jest to równina Kananga położona 800 m n.p.m. na której żyje lud Loango. Cechą charakterystyczną ludu są głębokie blizny na twarzy powstałe na skutek nacięć i przykładania liści bananowca. Była to swoista obrona przed łowcami niewolników, którzy widząc ludzi z takimi twarzami sądzili, że mają do czynienia z nieznaną chorobą. Na równinie panują specyficzne warunki tj. całkowity brak wody. Mieszkańcy w porze deszczowej zbierają wodę, która musi wystarczyć na porę suchą. Cechuje ich emocjonalność, która objawia się chęcią aktywnego uczestnictwa w liturgii i „wiara na serio” bo przedłuża perspektywę wieczności. Podczas kazania o. Andrzej pokazał jak wygląda kazanie w jego parafii, a mianowicie co jakiś czas wypowiada słowa „Pokój z Chrystusem”, a wszyscy odpowiadają głośno „Amen”. Tak też było na Mszy św. w naszym kościele. Brak wody sprawia, że często chorują na choroby tropikalne i skóry. Również na niskim poziomie jest edukacja. O. Andrzej na miejscu prowadzi aptekę chcąc zapewnić mieszkańcom podstawowe środki medyczne. Po Mszy św. zbierał ofiary na pomoc swoim wiernym, którzy jak zapewniał będą się modlić za darczyńców, a ich polecał naszej modlitwie. Ponadto w naszej parafii po wszystkich Mszach św. trwa sprzedaż opłatków, świec oraz kiermasz książek religijnych.