Kościół NSPJ Kościołem Stacyjnym

14 marca nasz kościół został wyznaczony przez ks. biskupa ordynariusza diecezji na kościół stacyjny.

Modlitwę rozpoczęliśmy o godz. 7:10 śpiewem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP. Po indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu w południe został odśpiewany Anioł Pański, zaraz po nim rozpoczęła się Msza św. w intencji parafian żyjących i zmarłych, z szczególnym uwzględnieniem tych, którzy poświęcali i poświęcają swój czas dla wspólnoty parafialnej. Czyń dobro unikaj zła, a także praktykuj miłość miłosierną, bądź dobrym w odpowiedzi na zło – mówił w kazaniu ks. proboszcz. Wspomniał również, że należy zaprzestać wojen zarówno tych, jakie się toczą na świecie, jak i tych niewidocznych, toczonych pomiędzy ludźmi.

Po Eucharystii przy wystawionym Najświętszym Sakramencie została odmówiona litania do bł. Michała Kozala – patrona diecezji bydgoskiej – którego relikwie towarzyszyły naszej modlitwie do zakończenia dnia stacyjnego. Koronkę do Miłosierdzia Bożego odmówiliśmy tradycyjnie o godz. 15:00. Od godz. 16:00 Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie adorowali wierni Tradycji Łacińskiej, później parafialna wspólnota Żywego Różańca poprowadziła modlitwę różańcową.

Mszy św. wieczornej z uczestnictwem pocztu sztandarowego Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich przewodniczył ks. Marcin, a koncelebrował ks. Roman Narytnyk – proboszcz parafii greckokatolickiej (bizantyjsko-ukraińskiej) przy Bazylice św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. W kazaniu ks. Marcin przybliżył życiorys błogosławionego ks. biskupa Michała Kozala. Wspomniał, że życie błogosławionego wpisało się w dzisiejszą ewangelię: bądźcie miłosierni, nie potępiajcie, odpuszczajcie, dawajcie, a będzie wam dane – tak właśnie postępował błogosławiony ks. Michał.

Na zakończenie ks. Roman w gorących i emocjonalnych słowach podziękował za wszelką dobroć okazywaną przez Polaków jego rodakom z Ukrainy. W dniu rozpoczęcia napaści Rosji na Ukrainę o godz. 5:00 rano w pobliżu jego mieszkania w Stanisławowie zaczęły wybuchać bomby. Zwrócił uwagę na prawdziwie chrześcijańskie podejście Polaków w niesieniu pomocy Ukraińcom pomimo nie zawsze dobrych stosunków pomiędzy naszymi narodami. Po Mszy św. rozpoczęła się godzina Miłosierdzia prowadzona przez brać kolejarską, a po niej cicha indywidualna adoracja Najświętszego Sakramentu. Dzień stacyjny zakończyliśmy odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i modlitwą poprowadzoną przez Duszpasterstwo Młodzieży Młyn.