Spacer po Bydgoszczy 23 października 2021

Kim byli Marian Rejewski, Andrzej Szwalbe, Andrzej Nowacki? Dzięki którym architektom i budowniczym centrum naszego miasta nazywane było małym Berlinem?? Józef Święcicki, Ferdinand Lepcke, Jan Kossowski, Zbigniew Mackiewicz?? Z nazwiskami tych i wielu innych osób związanych bezpośrednio lub pośrednio z naszym miastem mieliśmy okazję zapoznać się podczas drugiego już spaceru po Bydgoszczy.

Nasz przewodnik pan Zbyszek Borys oprowadzając nas kolejnymi ulicami opowiedział pokrótce historie miejsc i ludzi. Dodatkowo wielu uczestników wycieczki dokładało własne anegdoty dzięki czemu spacer był jeszcze ciekawszy. Wyruszyliśmy z domu parafialnego w kierunku ulicy Gdańskiej, robiąc przystanek przy pomniku Rejewskiego. Stamtąd udaliśmy się na plac Wolności, do Parku Kazimierza Wielkiego i fontanny Potop. Kolejnym etapem naszej wędrówki było obejrzenie murali w okolicy Al. 3 Maja. Później była Filharmonia Pomorska i park Jana Kochanowskiego. Stamtąd z krótkim postojem na ul. Sielanka, udaliśmy się do bydgoskiej bazyliki pw. św. Wincentego a Paulo, gdzie gościnnie przyjął nas ksiądz proboszcz Sławomir Bar. Z niezwykle krasomówczym talentem przybliżył nam ciekawostki z historii kościoła oraz opowiedział o ogólnie pojętej działalności charytatywnej, tak prężnie prowadzonej w bazylice. Wycieczkę zakończyliśmy w kawiarni znajdującej się pod kościołem. Było pyszne ciasto, gorące napoje a nawet i … upominki w postaci albumów ofiarowanych nam przez panią Anię, jedną z uczestniczek spaceru. A co najważniejsze przy wspólnym wielopokoleniowym stole nie zabrakło ciekawych tematów. Można było też poznać plany na kolejne, tym razem już nieco dalsze wyprawy organizowane przez grupę pielgrzymkowo-turystyczną naszej parafii.

Wszystkim, dzięki którym kolejny spacer mógł się odbyć (wymienionym z nazwiska bądź nie…), składamy Bóg zapłać.